W kręgu zainteresowań kupujących nowe domy na sprzedaż w Warszawie stanowią duży procent. Nic dziwnego, stolica Polski jest jednym z najbardziej rozwijającym się miastem w kraju, znane szeroko na arenie międzynarodowej. Na rynku nieruchomości widoczny jest wzrost popytu.  Popyt ten najczęściej dotyczy mieszkań, jednak pojawiła się też spora grupa osób szukająca nowych domów na sprzedaż w Warszawie.

Spis treści:
Domy w Warszawie na obrzeżach miasta
Drogie nieruchomości
Zalety domów
Domki fińskie- co to znaczy?
Z czego są zbudowane?
Wady i zalety domów fińskich
Koszty budowy domu fińskiego


W Warszawie nie buduje się tak dużo nowych domów na sprzedaż, jak w miejscowościach okolicznych.

Firmy deweloperskie częściej stawiają nowoczesne bloki, w których można wybudować więcej mieszkań niż na osiedla nowych domów na sprzedaż w Warszawie. Nie oznacza to jednak, że nowe domy w Warszawie na sprzedaż nie powstają. Ich usytuowanie to przede wszystkim obrzeża miasta - łatwiej wygospodarować tereny na działki i garaże, panuje cisza i spokój, z którymi utożsamia się posiadanie budynku jednorodzinnego. Warszawa to miejsce najbardziej dynamicznego rynku nieruchomości, nie dziwi więc fakt, że ponad 90% z tych lokali oddano na sprzedaż lub wynajem. Wliczają się tu też budynki jednorodzinne, w tym te wolnostojące, w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Deweloperzy zauważyli bowiem wzrastający popyt na tego typu budownictwo, chociażby w częściach miasta, takich jak Anin, Białołęka czy Bielany. Rzadko kiedy można obecnie znaleźć nowe domy na sprzedaż w Warszawie bliżej centrum. Raczej jest to domena obrzeża.
 fot. WGN. dom w Warszawie na sprzedaż


Rynek nowych domów na sprzedaż w Warszawie należy do najdroższych w Polsce

Rynek nieruchomości w stolicy jest dość drogi, wpływ na to ma oczywiście popyt na mieszkania oraz nowe domy na sprzedaż w Warszawie. Stolica bowiem to jedno z tych miast, w których popyt znacznie przewyższa podaż. Tym samym budynki mieszkalne stale drożeją. Jeśli porównać średnią cenę mieszkania ze średnią ceną domu w Warszawie, okazuje się, że za metr kwadratowy zapłaci się mniej, kupując dom. To jednak złudne wrażenie. Budynki jednorodzinne mają dużą powierzchnię, co oznacza, że całość jest droższa. Średni koszt domu w Warszawie z rynku pierwotnego to około 1 171 033 zł (5516 zł/m²), z rynku wtórnego około 2 082 581 zł (7049 zł/m²). Mieszkania natomiast: z rynku pierwotnego ok. 8 300 zł/mkw, a z rynku wtórnego ok 9 500 zł/mkw ale za całość ok 400 000. Kwoty te są bardzo orientacyjne. Można znaleźć korzystniejsze dla kupca oferty, zarówno domu, jak i mieszkania. Często zdarza się nawet, że w cenie mieszkania w centrum można znaleźć nowy dom na sprzedaż  na obrzeżach miasta, np. na Białołęce. To jeszcze jeden powód, których zachęca ludzi do wybrania budynku jednorodzinnego. Ponadto czynsze również są dość mocno zbliżone do siebie. Koszty zatem nie są wcale tak wysokie, jak mogą się wydawać.

Największe zalety nowych domów na sprzedaż w Warszawie – komfort, wygoda i niezależność

Największą zaletą kupna nowego domu na sprzedaż w Warszawie, jest komfort mieszkania bez konieczności rezygnacji z wygody. Można mieć zatem dwa w jednym: miejsce do odpoczynku, pozbawione hałasu i zgiełku dużego miasta, a także bliskość bardzo rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Korzyści płynących z mieszkania w domu, w Warszawie jest o wiele więcej. Podczas gdy większość osób pracuje w centrum lub w dzielnicach o dużym natężeniu hałasu, domy zapewniają ciszę i spokój, a przede wszystkim poczucie prywatności, którego często brakuje na osiedlach złożonych z bloków. Zazwyczaj dzięki działkom nie widać sąsiadów, można poczuć się bardziej swobodnie.

Dostępna jest duża przestrzeń kontrastująca z ciasnotą centrów i blokowisk. Zaletą jest otoczenie zieleni, większe bezpieczeństwo, więcej miejsca, a nawet mniejsza ilość osób na osiedlu, co sprzyja ich integracji. Wbrew pozorom, utrzymanie domu w Warszawie również nie jest tak drogie, jak może się wydawać. Wiele budynków jest podłączonych do centralnego ogrzewania, co niweluje konieczność kupowania węgla i drewna. Ponadto stosuje się systemy odzyskiwania ciepła, jak rekuperacja, oraz wysokiej jakości materiały izolacyjne.                                                               
 fot. WGN. dom w Warszawie na sprzedaż

Domki fińskie – alternatywa dla tradycyjnych domów na sprzedaż w Warszawie

Na rynku nowych domów w Warszawie na sprzedaż pojawiła się alternatywa do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Domki fińskie choć przez lata kojarzyły się głównie z zabytkowymi już osiedlami na warszawskich Jelonkach czy Jazdowie, będącymi pozostałością po radzieckich budowlańcach pomagających w odbudowie stolicy, w ostatnim czasie znów zagościły na polskich terenach. Konstruowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów, mogą być alternatywą dla tradycyjnego budownictwa ceglanego, ponadto pozwalają na szybką realizację projektu i zamieszkanie w domu energooszczędnym.

Konstrukcja domków fińskich

Nowoczesne domki fińskie budowane są z prefabrykowanych drewnianych modułów składanych od razu na miejscu budowy. Przyspiesza to znacznie czas realizacji projektu: mamy bowiem szansę zamieszkać w gotowym domu w terminie trzech miesięcy od rozpoczęcia budowy. Wszystkie elementy domku tworzone są z materiałów sprawdzonych w ostrych warunkach zimowych panujących w Finlandii, a więc z klasyfikowanego i certyfikowanego drewna najwyższej klasy, poddawanego od razu suszeniu komorowemu oraz fundamentów zabezpieczających dom przed wilgocią gruntową i zwiększających energooszczędność budynku.

Szczelne ocieplenie w domkach fińskich zapewnia z kolei zastosowana wewnątrz drewnianych modułów wełna skalna, wyjątkowo twardy i odporny materiał, który dodatkowo skutecznie izoluje od dźwięków z zewnątrz. Do izolowania budynków w celu uniknięcia mostków termicznych powodujących ucieczkę ciepła z pomieszczeń stosuje się taśmę paraizolacyjną, a elewacja ma podwójną konstrukcję zapewniającą prawidłową wentylację wewnętrzną i oszczędności energetyczne.

Zalety i wady domków fińskich

Przypominające nieco budownictwo na amerykańskich przedmieściach, projekty domków fińskich często budzą obawy polskich klientów, ze względu na podejrzenia o nietrwałości i słabej izolacji konstrukcji drewnianych. Dlatego myślenie o wyborze tego projektu warto rozpocząć od znalezienia profesjonalnej firmy zajmującej się budową domków. Zapewni ona nie tylko dobór najlepszych materiałów produkowanych w Finlandii, ale też wykwalifikowane ekipy, które mają doświadczenie w budowie tego typu.

Skandynawskie, wyjątkowo twarde i odporne drewno używane w domkach fińskich, odpowiednio zabezpieczone może być doskonałym izolatorem ciepła, które nie chłonie go z zewnątrz zapewniając w lecie przyjemny chłód i nie oddaje na zewnątrz, dzięki czemu łatwo jest utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na stałym poziomie. W zależności od wyboru grubości ściany mamy szansę na obniżkę kosztów ogrzewania do nawet 9 zł/m2 w ciągu roku. W oferowanych na polskich rynku projektach również okna, drzwi i dachy wykonywane są według norm energooszczędnych i zgodnie z aktualnymi wymaganiami dotyczącymi przenikalności ciepła. Do zalet tego budownictwa należy również wspomniany już szybki czas realizacji i kameralność projektów, najczęściej parterowych o zwartej bryle budynku, co ponownie pozwala na obniżenie kosztów energetycznych w eksploatacji i realizację projektu nawet na niewielkiej działce.

Pewnymi minusami przy wyborze domku fińskiego mogą być ograniczenia wynikające z budowy modułowej. Pamiętajmy, że przy gotowych modułach trudniej nam będzie wprowadzić indywidualne rozwiązania, ponieważ jakakolwiek zmiana w umiejscowieniu przeszkleń może spowodować rozszczelnienie domu i niedostateczną izolację.                                                                     
  fot. WGN. dom w Warszawie na sprzedaż

Domki fińskie - koszt budowy

Panujące powszechnie przekonanie o wysokich kosztach stawiania domu z drewna w porównaniu z budownictwem murowanym niekoniecznie ma pokrycie w przypadku domków fińskich. Przykładowo za projekt czteropokojowego parterowego domu o powierzchni 73 m2 zapłacimy od. 3 450 zł/m2 na posiadanej już działce. W cenie od 4 300 zł oferowana jest natomiast całość inwestycji, od wybrania działki i projektu, po oddanie domu w stanie deweloperskim z możliwym za dodatkową dopłatą wykończeniem pod klucz.