Sektor domów na sprzedaż w Warszawie podobnie jak wszystkie kategorie nieruchomość w 2020 roku musiał się zmierzyć z wieloma niewiadomymi. Pandemia COVID-19, która zatrzymała świat miała duży wpływ na cały rynek nieruchomości.

Spis treści:

  1. Podsumowanie roku

  2. Wzmożony popyt

  3. Nowoczesne budownictwo

Domy na sprzedaż w Warszawie- raport o rynku

W 2020 roku analitycy WGN na bieżąco monitorowali sytuacje na rynku nieruchomości również w kontekście domów na sprzedaż w Warszawie. Największe tąpnięcie pojawiło się wiosną, na początku pandemii. W odniesieniu do nieruchomości z rynku wtórnego nastąpił głęboki, kilkudziesięcioprocentowy spadek liczby ofert i zawieranych transakcji. Było to również połączone z nieznacznym spadkiem cen.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

W czasie największych ograniczeń wynikających z pandemii liczba zawieranych transakcji sprzedaży była o ponad połowę mniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Załamał się też rynek najmu (spadek o 34 proc.). Po kilku miesiącach, latem odnotowano szybką odbudowę obrotów przy utrzymaniu kosztów metra kwadratowego, na których rynek zatrzymał się wiosną. W kolejnych miesiącach ceny ofertowe domów na sprzedaż w Warszawie nie ulegały znacznym zmianą. Należy również odnotować, że pandemia zatrzymała wzrost cen.

O ile jeszcze w połowie ubiegłego roku średnie w Warszawie oscylowały wokół 10 tys. zł/mkw., to w pierwszych miesiącach 2020 r. zaczęły one gwałtownie rosnąć do prawie 12 tys. zł. Po wprowadzeniu lockdownu zanotowano 1,5-proc. spadek. Pomimo odważnych scenariuszy wielu analityków pojawiały się głosy, że ceny mogą zmaleć o najwyżej kilka procent i tak też się stało. Wzrósł jednak popyt, a nie podaż, co spowodowało, że niejednokrotnie cena transakcyjna była wyższa od ofertowej.

Obecnie średnia cena za metr kwadratowy nadal przekracza 11 tys. zł. W pierwszym kwartale 2020 roku ceny mieszkań i domów w dalszym ciągu rosły w sytuacji wysokiego popytu i rosnącej nieco wolniej podaży (między innymi z uwagi na ograniczoną dostępność atrakcyjnych cenowo działek i presją płacową w budownictwie). Ograniczenia związane z epidemią wprowadzone w ostatnich dwóch tygodniach kwartału od 15.03 miały niewielki wpływ na wyniki całego kwartału. Widoczne załamie na rynku, również w sektorze domów na sprzedaż w Warszawie, nastąpiło w II kwartale. Jednak było chwilowe. W III kwartale na rynek wrócili potencjalni nabywcy a wraz z większą liczbą mieszkań na sprzedaż wydłuża się czas oczekiwania na oferentów.

Wzrost zainteresowania domami

Ze zgromadzonych danych dotyczących rynku nieruchomości i domów w Warszawie na sprzedaż jednoznacznie wynika, że po załamaniu, do którego doszło na przełomie marca i kwietnia, w kolejnych miesiącach popyt na nieruchomości systematycznie rósł. Klienci zakupowi zintensyfikowali poszukiwania, dążąc do nadrobienia straconego czasu przez wprowadzony w Polsce lockdown. We wrześniu łączna liczba zapytań o oferty sprzedaży mieszkań, domów i działek była tylko o 2 proc. niższa niż w bardzo dobrym wrześniu ubiegłego roku.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

 Analizując najnowsze dane popytowe, można dostrzec, że skutki wybuchu epidemii, a dokładniej, doświadczenie zakazu nieuzasadnionego przemieszczania się, czasowego zamknięcia wstępu do lasów i parków oraz obowiązku noszenia maseczek, istotnie wpłynęły na preferencje klientów poszukujących ofert nieruchomości. W porównaniu z rokiem 2019 w III kwartale 2020 nastąpiło wyraźne przesunięcie zainteresowania klientów w stronę działek – 23 proc. (wzrost rok do roku o 70 proc. Zainteresowanie domami (w tym domami na sprzedaż w Warszawie), które wystrzeliło późną wiosną, po zniesieniu lockdownu, w kolejnych miesiącach słabło. W ujęciu kwartalnym zapytania o oferty z tego segmentu stanowiły 26 proc. sumy zapytań.

Na polskim rynku jest wielu deweloperów zajmujących się budową domów jednorodzinnych, szeregowców czy bliźniaków. Zainteresowanie tego typu nieruchomościami zaczęło rosnąć od wczesnej wiosny 2020, jednak to na przełomie maja i czerwca nastąpił wysyp zapytań o domy. Wzmożone zainteresowanie domami na sprzedaż w Warszawie innych dużych miastach dotyczyło wszystkich rodzajów domów (jednorodzinne, bliźniacze i szeregowe) pochodzących zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Konieczność przebywania w mieszkaniach podczas lockdownu sprawiła, że coraz więcej osób zaczeło zastanawiać się nad zakupem domu.

Ponadto wysokie ceny mieszkań powodują, że klienci coraz częściej porównują zakup dużego mieszkania i domu, bo z reguły biorą pod uwagę mieszkanie zlokalizowane dalej od centrum, które jest bardziej przystępne cenowo. Wówczas dom na sprzedaż w Warszawie, który będzie nieco dalej, wydaje się być lepszą inwestycją. Nadal ważne są także bliskość szkoły czy terenów rekreacyjnych, bezpieczeństwo naszych dzieci, które mogą swobodnie poruszać się po najbliższej okolicy. Decydując się na zakup domu, wiemy, że optymalnie wykorzystamy go przez kilkanaście czy dwadzieścia kilka lat.

Domy na sprzedaż w Warszawie z rynku pierwotnego

Obecnie większość ofert domów na sprzedaż w Warszawie dotyczy nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Tego typu obiekty stają się coraz popularniejsze a deweloperzy chętnie decydują się na budowę tego typu obiektów. Ze względu na wielkość i zróżnicowanie stolicy bez problemu znajdziemy wiele ciekawych ofert domów na sprzedaż w Warszawie w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Jedną z ciekawszych inwestycji, jest Osiedle Cicha Dolin w Wilanowie.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

W inwestycji znajdują się lokale w zabudowie szeregowej, które oferują mieszkańcom spokój, ciszę i możliwość relaksu na łonie natury przy jednoczesnej bliskość centrum miasta. Osiedle to doskonałe miejsce dla wszystkich osób szukających odrobiny spokoju i przestrzeni, bliskości natury i bezpiecznej przystani dla siebie i swojej rodziny. Bliskość centrum zapewnia bezproblemowy dostęp do punktów rozrywkowych i wszelkich najważniejszych miejsc w stolicy, tak niezbędnych dla osób pracujących i doceniających dostęp do warszawskich atrakcji. Wilanów to prestiżowa część Warszawy z zabytkową zabudową i licznymi teremami zielonymi.

Domy na sprzedaż w Warszawie w tej inwestycji to to przytulne i kameralne obiekty zapewniające komfortowe warunki zamieszkania. Stawiając na zabudowę szeregową powstało aż 58 domów jednorodzinnych tworzących łącznie 16 budynków składających się z 3-5 segmentów każdy. Przed domami przewidziano miejsca postojowe, jedno lub dwa w zależności od segmentu plus miejsce w garażu. Nowe budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wpasować się w estetykę i styl architektury okolicznych budynków.

Elewacja w jasnych kolorach z wykorzystaniem tynku silikonowego oraz wysokiej jakości okna i drzwi wejściowe doskonale podkreśla nowoczesny charakter. Stworzone projekty domów na sprzedaż w Warszawie zostały dopracowane w najmniejszym detalu, tak by lokale było bezpieczne, w pełni funkcjonalne, nowoczesne i idealne do mieszkania i wypoczynku. W nowych domach szeregowych są również na ogrody, do których prowadzą szerokie drzwi tarasowe wpuszczające do domu mnóstwo naturalnego światła. W kontekście domów na sprzedaż w Warszawie w zabudowie bliźniaczej warto zwrócić uwagę na Osiedle Wille Szczęśliwice. To nowoczesny projekt autorstwa Pracowni Architektonicznej JEDNACZ Architekci wykonany na zlecenie firmy Dream Houses Development Sp. z o.o..

Na inwestycję składają się 2 budynki jednorodzinne dwulokalowe w zabudowie bliźniaczej oraz 4 budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie szeregowej, których wspólnym mianownikiem jest starannie dopracowana architektura, nawiązująca do stylistyki sąsiednich zabudowań. Podstawą projektu jest prosta bryła, która gwarantuje ponadczasowy charakter zabudowy. Klasy i elegancji dodaje oryginalna elewacja z płytki klinkierowej, której dopełnieniem są antracytowe detale i wykończenie najwyższego piętra. W projekcie Willi Szczęśliwice atrakcyjny wygląd zewnętrzny został połączony z funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń na parterze i dwóch piętrach. Atutem tych domów na sprzedaż w Warszawie jest optymalna organizacja przestrzeni przy zachowaniu przestronności.

Integralną częścią projektu jest przestrzeń wokół budynków, która współgra z architekturą, ale także stanowi miejsce wypoczynku. Wraz z budynkami do dyspozycji mieszkańców oddany będzie kameralny taras z wyjściem do ogrodu. Z dbałością o detale zostanie zagospodarowana przestrzeń od frontu budynków. Elementami porządkującymi przestrzeń całego osiedla będą drewniane pergole osłaniające zewnętrzne miejsce postojowe możliwe do opcjonalnego zamówienia na życzenie, wg jednolitego standardu dla wszystkich segmentów) oraz estetyczne murki pokryte płytką klinkierową. Dzięki takiej aranżacji przestrzeń wokół budynków będzie zorganizowana, ujednolicona i funkcjonalna. Inwestycja położona jest w sąsiedztwie Parku Szczęśliwickiego, nazywanego Zielonym Sercem Ochoty. Dzielnica jest doskonale skomunikowana, co zapewnia komfort przemieszczania się w jej obrębie oraz szybką podróż do wielu kluczowych miejsc na mapie Warszawy – przykładem może być bezpośredni dojazd komunikacją miejską do Centrum, który zajmie zainteresowanym 30 minut.