Rynek domów jednorodzinnych na sprzedaż w Warszawie, pomimo pandemii, wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kupujących. Głównie z racji pozycji stolicy na mapie Europy. To jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych, politycznych, edukacyjnych, kulturowych, sportowych… Niewątpliwie również najszybciej rozwijające się miasto w kraju, znane szeroko na arenie międzynarodowej. Często stanowi główny cel migracji ludności w kraju - część z nich przyjeżdża tu na studia, ale większość do pracy. Wielu zostaje na stałe, co z kolei przekłada się na ogromny popyt, na rynku nieruchomości. Popyt ten najczęściej dotyczy mieszkań, jednak pojawiła się też spora grupa osób szukająca domów jednorodzinnych w Warszawie.

Spis treści:
Analiza rynku domów w stolicy
Czego oczekują szukający nieruchomości?
Rynek cen domów w stolicy
Zalety domów jednorodzinnych
A może nieruchomość pod Warszawą?


Sytuacja na rynku nowych domów jednorodzinnych na sprzedaż w Warszawie.

W porównaniu do okolicznych miejscowości w Warszawie nie buduje się tak dużo domów jednorodzinnych na sprzedaż. Tu firmy deweloperskie stawiają przede wszystkim na nowoczesne bloki, w których można wybudować więcej mieszkań. Nie oznacza to jednak, że domy jednorodzinne w Warszawie nie powstają. Ich usytuowanie to przede wszystkim obrzeża miasta - łatwiej wygospodarować tereny na działki i garaże, panuje cisza i spokój, z którymi utożsamia się posiadanie budynku jednorodzinnego. Warszawa to miejsce najbardziej dynamicznego rynku nieruchomości, nie dziwi więc fakt, że ponad 90% oddanych do użytkowania domów w 2020 roku przeznaczono na sprzedaż lub wynajem. Wliczają się tu też budynki jednorodzinne, w tym te wolnostojące, w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Deweloperzy zauważyli bowiem wzrastający popyt na tego typu budownictwo, chociażby w częściach miasta, takich jak Anin, Białołęka czy Bielany. Rzadko kiedy można obecnie znaleźć nowe domy na sprzedaż w Warszawie bliżej centrum. Raczej jest to domena obrzeża.

Ze względu na status miasta w kraju i za granicą, swoje siedziby mają tu największe koncerny, co roku otwiera się wiele nowych firm. Zaletami Warszawy jest niewątpliwie większy rynek zbytu, świetnej jakości komunikacja, wiele atrakcji kulturalnych i sportowych, a także dobra jakość życia. Stosunkowo łatwo znaleźć tu dobrze płatną pracę, nie brakuje również rozrywek dla osób w każdym wieku. Całość powoduje, że wiele osób wybiera stolicę jako miejsce swojego życia.


Jakich domów w stolicy szukają kupujący?

Posiadanie własnego domu z ogrodem to marzenie wielu mieszczuchów. Zainteresowanych kupnem można podzielić na dwie grupy: tych, którzy wolą kupić gotowy dom do zamieszkania od zaraz, oraz tych, którzy poszukują niedrogich nieruchomości do remontu i wykończenia – albo na potrzeby własne, albo do dalszej sprzedaży.

Grupą uzupełniającą - ważną i w ostatnim czasie zdecydowanie rosnącą - są klienci rynku luksusowych rezydencji, których ceny rozpoczynają się od około 2 milionów złotych. Te nieruchomości są kupowane na własne potrzeby mieszkaniowe albo, jeśli mają odpowiednią lokalizację, dla prowadzenia działalności gospodarczej – na hotel, pensjonat, siedzibę firmy, prywatną klinikę itp.

Preferencje kupujących z pierwszej grupy od wielu lat pozostają niezmienione – poszukiwane są domy wolnostojące o powierzchni 100-150 mkw., na działkach około 700 mkw.-1500 mkw., parterowe z mieszkalnym poddaszem lub piętrowe. Chętnie nabywane są też domy w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej z niedużym ogrodem. Przy ostatecznej decyzji pod uwagę brana jest lokalizacja w spokojnej okolicy, najchętniej w granicach miasta lub w bliskim sąsiedztwie, a także – zwłaszcza w ostatnich latach – względy ekonomiczne, czyli koszty eksploatacji domu, a przede wszystkim koszty sezonowego ogrzewania.

Nadal nie słabnie popyt na wille i mieszkania willowe w topowych miejskich lokalizacjach, jednak takich ofert jest zdecydowanie mniej i należą do tych droższych.

Klienci z drugiej grupy są świadomie przygotowani na inwestycję budowlaną – poszukują domów w standardzie do remontu albo niezakończonych budów. Może to być przedwojenny dom lub PRL-owska kostka. Ważne, aby cena była przystępna i nie przekraczała budżetu założonego na zakup i prace budowlane. Warto tu dodać, że często takie nieruchomości znajdują się w bardzo dobrych miejskich lokalizacjach, w osiedlach uważanych za atrakcyjne. Coraz częstszym zjawiskiem jest więc, zwłaszcza w przypadku „kostek”, wyburzanie lub rozbudowa według współczesnych standardów.

Ile kosztują domy jednorodzinne na sprzedaż w Warszawie?

Ceny domów jednorodzinnych w Warszawie na sprzedaż są bardzo zróżnicowane i, jak wiadomo, zależą przede wszystkim od - lokalizacji na obszarze miasta, w bezpośrednim jego sąsiedztwie lub w okolicach. Kolejnymi parametrami są: standard budynku, jego powierzchnia, wielkość działki, połączenia komunikacyjne. Niestety, często właściciele, wystawiając swój dom jednorodzinny w Warszawie na sprzedaż, kierują się względami emocjonalnymi i podają wysoką cenę, nieadekwatną do realiów rynku.

Rynek nieruchomości w stolicy jest dość drogi. Wpływ na to ma oczywiście popyt na mieszkania oraz domy. Warszawa to jedno z tych miast, w których popyt znacznie przewyższa podaż. Tym samym budynki mieszkalne stale drożeją. Jeśli porównać średnią cenę mieszkania ze średnią ceną domu w Warszawie, okazuje się, że za metr kwadratowy zapłaci się mniej, kupując dom. To jednak złudne wrażenie. Budynki jednorodzinne mają dużą powierzchnię, co oznacza, że całość jest droższa. Średni koszt domu w Warszawie to ok. 5 700 zł/mkw, ale już ok. 1 400 000 zł za całość. Mieszkania natomiast: ok. 8 400 zł/mkw, ale tylko ok. 490 000 zł za całość. Kwoty te są bardzo orientacyjne. Można znaleźć korzystniejsze dla kupca oferty, zarówno domu, jak i mieszkania. Często zdarza się nawet, że w cenie mieszkania w centrum można znaleźć dom na obrzeżach miasta, np. na Białołęce. To jeszcze jeden powód, których zachęca ludzi do wybrania budynku jednorodzinnego. Ponadto czynsze również są dość mocno zbliżone do siebie. Koszty zatem nie są wcale tak wysokie, jak mogą się wydawać.

Korzyści z posiadania własnego domu

Największą zaletą kupna domu jednorodzinnego, jest komfort mieszkania bez konieczności rezygnacji z wygody. Można mieć zatem dwa w jednym: miejsce do odpoczynku, pozbawione hałasu i zgiełku dużego miasta, a także bliskość bardzo rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Korzyści płynących z mieszkania w domu jednorodzinnym, w Warszawie jest o wiele więcej. Podczas gdy większość osób pracuje w centrum lub w dzielnicach o dużym natężeniu hałasu, domy zapewniają ciszę i spokój, a przede wszystkim poczucie prywatności, którego często brakuje na osiedlach złożonych z bloków. Zazwyczaj dzięki działkom nie widać sąsiadów, można poczuć się bardziej swobodnie. Dostępna jest duża przestrzeń kontrastująca z ciasnotą centrów i blokowisk. Zaletą jest otoczenie zieleni, większe bezpieczeństwo, więcej miejsca, a nawet mniejsza ilość osób na osiedlu, co sprzyja ich integracji. Wbrew pozorom, utrzymanie domu w Warszawie również nie jest tak drogie, jak może się wydawać. Wiele budynków jest podłączonych do centralnego ogrzewania, co niweluje konieczność kupowania węgla i drewna. Ponadto stosuje się systemy odzyskiwania ciepła, jak rekuperacja, oraz wysokiej jakości materiały izolacyjne.


Domy jednorodzinne na sprzedaż pod Warszawą – ile się ich sprzedaje?

A może zamiast w centrum stolicy warto skupić się na poszukiwaniu domu jednorodzinnego na sprzedaż pod Warszawą? Aglomeracja warszawska na pewno jest jedną z najbardziej perspektywicznych w całym kraju. Potwierdzenie stanowi szybki rozwój stolicy i otaczających ją powiatów. Miarą tego rozwoju może być liczba budowanych oraz sprzedawanych domów jednorodzinnych. Domy jednorodzinne na sprzedaż pod Warszawą wzbudzają spore zainteresowanie nawet jeśli są nieco bardziej oddalone od stołecznej metropolii. Analizy specjalistów Grupy WGN o potwierdzają, że domy pod Warszawą (np. w powiecie legionowskim oraz piaseczyńskim) wciąż są atrakcyjne dla kupujących.

Dane analityków Grupy WGN są jednoznaczne - Polacy decydujący się na zakup domu lub mieszkania coraz częściej wybierają lokalizacje poza miastem wojewódzkim. Niemal 80% osób, które w ciągu ostatnich 10 lat wyprowadziły się z Warszawy, osiedliło się na terenie aglomeracji warszawskiej, jednak poza ścisłymi granicami stolicy. Coraz lepiej funkcjonująca infrastruktura drogowa i nowe obwodnice sprawiają, że codzienny dojazd trasą S8 z domu pod Pruszkowem do pracy w południowych dzielnicach Warszawy może być szybszy od męczącego stania na zakorkowanych ulicach miasta. Nie bez znaczenia jest również rozwój kolei lokalnych, które zapewniają pewny i szybki dojazd nawet do samego centrum stolicy.

Istotnym czynnikiem są również ceny. Nawet w dzielnicach oddalonych od centrum Warszawy, nie sposób dzisiaj znaleźć mieszkania w cenie niższej niż 5000 zł/m². Przykładowo, w cenie mieszkania o powierzchni około 80 m² na warszawskim Ursynowie, możemy nabyć dwukrotnie większy dom z działką na Osiedlu Falenty pod Warszawą.